Csernátoni Néptánctalálkozó

2014.08.17 15:00

A Csernátoni Néptánctalálkozóra 2014. augusztus 17-én került sor az IKA Ifjúsági Egyesület és Csernáton Polgármesteri Hivatala közös szervezésében. A találkozón szentgáli (Magyarország), Hunyad, Hargita és Kovászna megyei néptánccsoportok, valamint a csernátoni férfi dalcsoport vett részt. A rossz időjárási körülmények miatt a találkozó a tervezett helyszínéről, az IKA vár alatt felépített szabadtéri színpadról elköltözve a község központjában, a Petőfi Sándor Művelődési Házban zajlott le, amely nem tántorította el a résztvevőket a jókedvtől és szórakozástól.

A rendezvény hosszú távú célja tárgyi és szellemi hagyományos értékeink ápolása, éltetése és megőrzése volt, rövid távú célokként pedig a következőket tűztük ki:

- Néptáncaink és népi mesterségeink megőrzése, ápolása és a nagyközönség körében történő népszerűsítése;

- A csernátoni néptánccsoportok, kézművesek tevékenységének támogatása;

- A szórvány magyar közösségek néptánccsoportjai tevékenységének támogatása;

- A háromszéki és a szórványban tevékenykedő néptánccsoportok közötti kapcsolatok erősítése;

A találkozón 14 táncegyüttes vett részt Hunyad, Hargita és Kovászna megyékből, valamint Szentgálról, Magyarországról - összesen mintegy 320 személy (táncos és népzenész) -, amelyek a következők:

- Csernakeresztúri Hagyományőrző Együttes – Csernakeresztúr, Hunyad megye;

- Vadvirág Néptáncegyüttes – Csíkcsicsó;

- Csalogány Néptánccsoport – Csíkrákos;

- Gyöngyvirág Néptánccsoport – Csíkgöröcsfalva;

- Hajnalcsilag Tánccsoport – Olasztelek;

- Dobó Tánccsoport – Erdőfüle;

- Pásztortűz Tánccsoport – Nagybacon;

- Perkő Néptáncegyüttes – Kézdiszentlélek;

- Gyöngyharmat Néptáncegyüttes – Zabola;

- Nevenincs Tánccsoport – Kálnok;

- Szűrös Táncegyüttes – Szentgál, Magyarország;

- a Háromszéki Mára Szociális és Közművelődési Egyesület Néptáncegyüttese – Csernáton;

- Pántlika Néptánccsoport – Csernáton;

- Pántlikácska Néptáncegyüttes – Csernáton;

Kiegészítő programpontként a Csernátoni Dalcsoport előadására, állandó programpontként pedig bemutatóval és tevékenységekkel egybekötött kézműves vásárra és játszóházra került sor.

A napi program táncházzal ért véget a résztvevő zenészek és együttesek tagjainak, valamint a nézőközönség részvételével.

A néptánctalálkozót megelőző napon, 2014. augusztus 16-án, szombaton, 18 órai kezdettel közönség találkozóra került sor Szávai Géza íróval a csernátoni Sylvester Lajos Községi Könyvtában, amelyet Haszmann Gabriella csernátoni népi kézműves egyéni tárlatának megnyitója követett.

Elmondható, hogy a Néptánctalálkozó elérte célját, hiszen hozzájárult népszokásaink, néphagyományaink ápolásához és a nagyközönség körében történő népszerűsítéséhez, a résztvevő táncegyüttesek jövőbeni munkájának a segítéséhez, a szakmai kapcsolatok kialakulásához, megerősödéséhez, a háromszéki és a szórványban élő magyar táncegyüttesek közötti kapcsolatok kialakulásához.

A rendezvényt a következő szervezetek, alapítványok, intézmények, vállalkozások és fizikai személyek támogatták:

- Csernáton Község Helyi Tanácsa;

- Amigo&Intercost;

- Mike Lujza;

- Kovászna Gyöngye;

A szervezők nevében köszönjük szépen a támogatásokat,

amelyek nélkül a rendezvény nem jöhetett volna létre!

Fákó Alpár Attila,

programfelelős

Csernáton, 2014. augusztus 22.