IKA-vári Néptáncfesztivál - 2016

2016.08.07 00:00

2016. augusztus 6-7. között került sor az IKA-vári Néptáncfesztivál 2016-os kiadására az IKA Ifjúsági Egyesület főszervezésében és a Csernáton Polgármesteri Hivatal valamint a Kovászna Megyei Művelődési Központ társszervezésében. Az immár eredeti helyszínen, a csernátoni IKA vár aljában sorra kerülő rendezvény hosszú távú célja tárgyi és szellemi hagyományos értékeink ápolása, éltetése és megőrzése volt, rövid távú célokként pedig a következőket tűztük ki:

- néptáncaink és népi mesterségeink megőrzése, ápolása és a nagyközönség körében történő népszerűsítése;
- a csernátoni néptánccsoportok, kézművesek tevékenységének támogatása;
- a szórvány magyar közösségek néptánccsoportjai tevékenységének támogatása;
- a háromszéki és a szórványban tevékenykedő néptánccsoportok közötti kapcsolatok erősítése;

A találkozón 15 Fehér, Bákó és Kovászna megyei néptánccsoport, valamint a csernátoni férfi dalcsoport vett részt, összesen mintegy 275 személy, amelyek a következők:

1. Szellőcske Néptáncegyüttes – Kostelek, Bákó megye;
    2. Magyarlapádi Hagyományőrző Tánccsoport – Magyarlapád, Fehér megye;
    3. Zernyealja Tánccsoport – Gelence, Kovászna megye;
    4. Pásztortűz Tánccsoport – Nagybacon, Kovászna megye;
    5. Perkő Néptáncegyüttes – Kézdiszentlélek, Kovászna megye;
    6. Borsika Néptánccsoport – Kézdiszentlélek, Kovászna megye;
    7. Gyöngyharmat Néptáncegyüttes – Zabola, Kovászna megye;
    8. Szakajtó Néptáncegyüttes – Csernáton, Kovászna megye;
    9. Szakajtócska Néptánccsoport – Csernáton, Kovászna megye;
    10. Pántlika Néptánccsoport – Csernáton, Kovászna megye;
    11. Pántlikácska Néptáncegyüttes – Csernáton, Kovászna megye;
    12. Harmatfű Néptánccsoport – Kézdivásárhely, Kovászna megye;
    13. Minitisztás Tánccsoport – Kézdiszentkereszt, Kovászna megye;
    14. Tisztácska Táncegyüttes – Kézdiszentkereszt, Kovászna megye;
    15. Tisztás Táncegyüttes – Kézdiszentkereszt, Kovászna megye;
    16. Pakó András Férfidalkör, Csernáton, Kovászna megye;

A rendezvény első napján, 2016. augusztus 6-án, szombaton egy közösen eltöltött délutánra került sor, amelyen a szórványból érkező és a házigazda néptánccsoport mellett a környező településekről érkező tánccsoportok vettek részt, összesen mintegy 140 személy, akik megismerkedhettek egymással, kapcsolatokat alakíthattak ki. Közös programokra, egy tematikus film megtekintésére és egy közös produkció összeállítására került sor, amelyet a második napi gálán mutattak be a résztvevő csoportok. A napot közös táncház és táncos mulatság zárta.

A rendezvény második napján, 2016. augusztus 7-én, vasárnap a jelenlevő tánccsoportok tagjai népviseletbe öltözve részt vettek a felsőcsernátoni református templomban tartott délelőtti istentiszteleten, amelyet követően közös ebédre, a résztvevő tánccsoportok és a Csernátoni Dalcsoport előadására, valamint bemutatóval és tevékenységekkel egybekötött kézműves vásárra, néprajzi kiállításra és játszóházra került sor. A második napi program ugyancsak táncházzal ért véget a felsőcsernátoni Bod Péter Népházban.

Elmondható, hogy a Néptánctalálkozó elérte célját, hiszen hozzájárult népszokásaink, néphagyományaink ápolásához és a nagyközönség körében történő népszerűsítéséhez, a résztvevő táncegyüttesek jövőbeni munkájának a segítéséhez, a szakmai kapcsolatok kialakulásához, megerősödéséhez, a háromszéki és a szórványban élő magyar táncegyüttesek közötti kapcsolatok kialakulásához.

A rendezvényt a következő szervezetek, alapítványok, intézmények, vállalkozások és fizikai személyek támogatták:
    - Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.;
    - Kovászna Megye Tanácsa;
    - Communitas Alapítvány és a Románia Magyar Demokrata Szövetség;
    - Nemorosa K.F.T.;
    - Screw-Bolt K.F.T.;
    - Ikos-Conf K.F.T.;
    - Orbán Pékség;
    - Lukács Pékség;
    - Secuiana R.T.;
    - Merkur Üzletlánc;
    - Hargita Gyöngye;
    - Wega-Invest K.F.T.;

A szervező intézmények nevében köszönjük szépen a támogatásokat, amelyek nélkül a rendezvény nem jöhetett volna létre!

TÁMOGATÓK: